Od rímskych gladiátorov po Banksyho

Autor: Matúš Novotňák | 29.6.2015 o 17:55 | (upravené 4.12.2015 o 18:34) Karma článku: 7,06 | Prečítané:  2547x

Pokiaľ si niekto myslí, že graffiti je moderný prejav či už vandalizmu alebo umenia, je na omyle. Možno iba konštatovať, že takmer všetko bolo vynájdené v staroveku.

Graffiti s nami bolo takmer nepretržite, ale trvalo nám dlho, kým sme ho znovu spoznali. V podstate ide o najprístupnejší druh umenia či vyjadrenia, pri ktorom stačí mať verejný priestor a nástroj na maľovanie. Odkedy ľudia žijú v kamenných budovách, nie je núdza o prvý predpoklad. V prípade nástroja na maľovanie čí písanie, tiež to nie je problém. Postačí hoci obyčajný uhlík z pahreby a môže sa písať po stenách. Problém je iba ten, že takýto odkaz dlho nepretrvá. Lepšie sa bude hodiť niečo na vyrývanie.

Nedávno našli archeológovia staroveké graffiti v meste Aphrodisias v gréckej časti rímskeho impéria. Poskytuje nám zaujímavý pohľad do života mesta. Datujú sa do rokov približne 350 – 500 nášho letopočtu. Ich hlavnou témou sú gladiátorské zápasy, preteky konských záprahov, náboženské spory, politika a sex.

Kto boli tvorcovia týchto graffiti? Predpokladá sa, že niektoré vznikli spontánne, keď si niekto vypil a v noci nevedel, čo zo sebou, tak ryl do skaly, čo mu práve prišlo na um. Občas vyobrazili to, čo sa nemohlo povedať verejne.

Mnohé vznikli priamym pozorovaním. Týka sa to hlavne gladiátorských zápasov. Jedna kresba zachytáva víťazne zdvihnutý trojzubec a porazeného nepriateľa na zemi, ďalšia zasa dvoch zápasníkov zakliesnených do seba v boji. Zaujímavé sú graffiti týkajúce sa zápolenia v konských záprahoch. Dozvedáme sa z nich, že v meste existovali tri kluby, ktoré proti sebe pretekali: červení, zelení a modrí. Trochu mi to pripomína dnešné športové kluby.

Čo sa týka sexuálneho vyobrazenia, prevládali mužské falusy v rozličných podobách. Myslím, že nie je nutné bližšie špecifikovať.

Našli sa aj náboženské vyobrazenia. V tom čase však v meste neboli len ranní kresťania, ale aj Židia a staré, polyteistické náboženstvo. Na stene sa odohral menší náboženský súboj, keď akýsi prívrženec  starého náboženstva prekreslil kresťanský kríž tak, že z neho urobil dvojstrannú sekeru (anatólsky symbol Dia). Zaujímavé je, že jedno z prvých vyobrazení Krista bol taktiež obrázok pouličného umelca. Našiel sa dokonca filozofický nápis: Existuje boh?

Politici boli takisto veľmi častým vyobrazením na stenách, často nadobúdali podobu karikatúry. Asi nie je prekvapivé, prečo.

Graffiti už dávno nie sú subkultúrou ako to bolo pred niekoľkými rokmi. Môže zušľachtiť staré zničené a zanedbané priestory. Niekedy graffiti vhodne dopĺňa už existujúci priestor. Môžu však byť silnou verejnou výpoveďou.

Azda najslávnejší tvorca graffiti v súčasnosti je Banksy. Dnes sú jeho kresby doslova ikonické. Anarchistický potkan, bozkajúci sa policajti (muži), milenci s mobilom, Ukrižovaný Ježiš s nákupnými taškami či dievča objímajúce sa s bombou. Mohli by sme spomenúť desiatky ďalších diel. Každé z nich ironizuje našu spoločnosť, ukazuje jej pravú, skrytú tvár, kritizuje globalizmus a pokrivenú tvár kapitalizmu. Zároveň v sebe nesie humanistické posolstvo. Tento britský umelec neostal iba na ostrovoch, ale navštívil aj spustošené New Orleans alebo mesto Betlehem či Pásmo Gazy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?